0
Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 9 270H 14-Core up to 5.8GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware White Backlit Keyboard , 1 Year Wrranty , Dos
Free Delivery
Free delivery on orders above 20 JOD
Delivery within 3 days.
The exact terms and conditions will be available after registration.
FREE DELIVERY ON ORDER ABOVE 20 JOD
SMS Confirmation Second Line
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
Return and exchange goods are not supported.
Guarantee
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
Payment Security
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel® Core 9 |
| Processor Generation | Series 2 |
| Processor Model | 270H |
| Processor Speed | Up to 5.8GHz Max Turbo |
| Number Of Cores | 14 Cores |
| Processor Cache | 24 MB Cache |
| Memory | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Manufacturer | Nvidia |
| Graphic Memory Size | 8 GB DDR6 |
| Graphic Card Model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| Display | |
| Display Size | 16.0" |
| Display Technology | IPS |
| Display Type | 2.5K |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD |
| Storage Size | 1 TB |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive Type | None |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C® (DisplayPort™ 1.4a) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C® (Power Delivery) 1x HDMI 2.1 (Discrete Graphics Output) 1x Universal Audio Jack (3.5mm) 1x RJ45 Ethernet 1x Power Adapter Port |
| Camera | 720p HD camera (30 fps) with dual-array microphones |
| Keyboard | Alienware White Backlit Keyboard |
| Connectivity Specification | |
| Communications | Integrated 10/100/1000 GbE LAN MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 2x2 802.11be Bluetooth® 5.2 |
| Features | |
| Color | Interstellar Indigo |
| Battery Pack | 96 Whrs Li-ion Battery |
| Operating System | |
| Operating System | DOS |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
| Physical Specifications | |
| Weight | 2.57 kg |
| Dimensions (W x D x H) | 26.50cm x 35.60cm x 1.80cm |
%20RTX%205070/11.png)
ASUS ROG Strix G16 (2025) G614PR-RV057 9Gen AMD Ryzen™ 9 8940HX 16-Core up to 5.3GHz 80M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti Laptop GPU ROG Boost: 1565MHz* at 140W (1515MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost)...
Price JOD1,699.000HP OMEN MAX (2025) 16-ah0003ne Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB), 2TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, 3ms Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 500nits, 100% sRGB , NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (16...
Price JOD2,699.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD1,049.000The ASUS ROG Strix SCAR 18 (2025) G835LX-S9117W delivers elite gaming power with an Intel® Core™ Ultra 9 275HX (24 cores, up to 5.4GHz), 64GB DDR5-5600 RAM, and 2TB PCIe® 4.0 SSD. Its NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 GPU (24GB GDDR7, 175W) ensures ultra-smooth performance. The 18” 2.5K 240Hz ROG Nebula...
Price JOD3,450.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G614PH-RV023 9Gen AMD Ryzen™ 9 8940HX 16-Core up to 5.3GHz 80M Cashe , 16GB DDR5 RAM up to 64GB , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS WUXGA (1920x1200) Anti-glare display, sRGB: 100%, Response Time: 3ms, Support Dolby...
Price JOD1,299.000Lenovo ThinkPad P1 Gen 6 (2023) 13Gen Core i7-13800H vPro 14-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 up 96GB , 1TB NVMe® M.2 PCIe 4.0 x4 Performance OPAL 2.0 , NVIDIA® RTX 3500 Ada Generation 12GB GDDR6 ECC ,16" OLED WQUXGA (3840 x 2400) Anti-Reflection/Anti-Smudge, Dolby Vision™,...
Price JOD1,799.000ASUS TUF Gaming F16 (2025) FX608JMR-RV050 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare...
Price JOD1,249.000Lenovo Legion Pro 5 (2025) 16IAX10 Intel Core Ultra 7 255HX up to 5.2GHz 30M Cash 20-Cores , 32GB DDR5 SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , 16" OLED 2.5K WQXGA (2560x1600) 500nits Glossy, 100% DCI-P3, 165Hz, DisplayHDR™ True Black 1000, Dolby Vision®, G-SYNC®, Low Blue Light,...
Price JOD1,699.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G615JPR-RV103 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU ROG Boost:1475MHz at 115W (1425MHz Boost Clock+50MHz OC, 100W+15W Dynamic Boost) 8GB GDDR7 , 16" IPS...
Price JOD1,499.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 6GB GDDR6 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD719.000ASUS TUF Gaming A16 (2025) FA608UM-RV047US AMD Ryzen 260 8-Core up to 5.1GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600Mhz RAM , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU2547 MHz* at 115W (2497 MHz Boost Clock+50MHz OC 100W + 15W Dynamic Boost), 16.0" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200)...
Price JOD1,199.000Victus by HP (2023) 15-fa2003ne 13Gen Core i7 13620H 10-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 16 GB DDR4-3200 MHz RAM (Customized) , 512GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) , 15.6" IPS Full HD 144Hz 250 nits Anti-glare , Camera , Wireless , Backlit...
Price JOD759.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU 6GB GDDR6 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD789.000ASUS TUF F16 FX607VU-RL177 (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (194 AI TOPs), 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost) 6GB GDDR6 , 16" IPS Full HD+...
Price JOD749.000HP OMEN Transcend 14 (2025) 14-fb1002ne Intel Core Ultra 9 285H up to 5.4GHz 24M Cash 16-Cores , 32 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard) Memory , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 14" OLED 3K UWVA (2880 x 1800) 120 Hz, 0.2 ms Edge-to-Edge Glass, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100%...
Price JOD1,899.000