0
Victus by HP (2023) 15-fa2003ne 13Gen Core i7 13620H 10-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 16 GB DDR4-3200 MHz RAM (Customized) , 512GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) , 15.6" IPS Full HD 144Hz 250 nits Anti-glare , Camera , Wireless , Backlit Arabic/English Keyboard , Dos
Free Delivery
Free delivery on orders above 20 JOD
Delivery within 3 days.
The exact terms and conditions will be available after registration.
FREE DELIVERY ON ORDER ABOVE 20 JOD
SMS Confirmation Second Line
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
Return and exchange goods are not supported.
Guarantee
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
Payment Security
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel® Core I7 |
| Processor Generation | 13th Generation |
| Processor Model | i7-13620H |
| Processor Speed | Up to 4.9GHz Max Turbo |
| Number of Cores | 10 Cores |
| Processor Cache | 24 MB Cache |
| Memory | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Manufacturer | Nvidia |
| Graphic Memory Size | 6 GB DDR6 |
| Graphic Card Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Display Technology | IPS |
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD |
| Storage Size | 1TB |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive Type | None |
| Ports | 1x SuperSpeed USB Type-C® 5Gbps (DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge) 1x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps (HP Sleep and Charge) 1x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps 1x RJ-45 1x Headphone/microphone combo 1x AC smart pin 1x HDMI 2.1 |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD with temporal noise reduction and dual array digital microphones |
| Keyboard | Arabic / English Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Connectivity Specification | |
| Communications | Integrated 10/100/1000 GbE LAN, Wi-Fi 6 (2x2), Bluetooth® 5.0 |
| Features | |
| Color | Powder Pink |
| Battery Pack | 52.5 Whrs Li-ion Battery |
| Operating System | |
| Operating System | DOS |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
| Physical Specifications | |
| Weight | 5.06 lb |
| Dimensions (W x D x H) | 10.04 in x 14.09 in x 0.93 in |
%2015-fa2003ne/Victus%20by/7.jpg)
Acer Nitro V 16 (2024) ANV16-71-730V 14Gen Core i7-14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5 4800Mhz Memory , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 16.0" IPS Full HD+ WUXGA ComfyView (1920x1200) 165Hz Refresh Rate Anti-Glare Display ,NVIDIA® GeForce® RTX™ 4060 8GB GDDR6 Graphic card , Wireless...
Price JOD799.000MSI Katana 15 HX (2025) B14WFK 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8GB) , 512GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , VIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU powers advanced AI with 440 AI TOPS Up to 2662MHz Boost Clock 115W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost ,...
Price JOD999.000Lenovo LOQ Gaming (2025) 14Gen Core i7 14700HX 20-Core up to 5.5GHz 33M Cashe , 24GB SO-DIMM DDR5-4800 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 2370MHz, TGP 100W, 440 AI TOPS , 15.6" IPS FHD (1920x1080) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz G-SYNC,...
Price JOD1,009.000 Regular price JOD1,029.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU 6GB GDDR6 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD789.000ASUS ROG Strix SCAR 16 (2025) G635LW-S5098 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 SO-DIMM, 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , ROG Nebula HDR Display 18.0" 2.5K WQXGA (2560 x 1600) IPS Anti-glare DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz G-Sync Pantone Validated MUX...
Price JOD2,699.000Lenovo ThinkPad P1 Gen 6 (2023) 13Gen Core i7-13800H vPro 14-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 up 96GB , 1TB NVMe® M.2 PCIe 4.0 x4 Performance OPAL 2.0 , NVIDIA® RTX 3500 Ada Generation 12GB GDDR6 ECC ,16" OLED WQUXGA (3840 x 2400) Anti-Reflection/Anti-Smudge, Dolby Vision™,...
Price JOD1,799.000HP NEW OMEN 16 Gaming (2025) 16-am0008ne 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8GB) , 512GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated) , 16.0" IPS Full HD+ (1920x1200) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz ,...
Price JOD979.000ASUS V16 Gaming Laptop (2025) V3607VM-RP011 Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare 45% NTSC, Refresh Rate:144Hz,, Camera ,...
Price JOD1,099.000The ASUS ROG Strix G16 (2025) G615LW is a high-performance gaming laptop powered by an Intel Core Ultra 9 275HX processor and NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB graphics. Featuring a stunning 16” 2.5K 240Hz IPS display in an elegant Eclipse Gray chassis, it delivers ultra-smooth visuals, cutting-edge...
Price JOD2,499.000ASUS V16 Gaming Laptop (2025) V3607VM-RP011 Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare 45% NTSC, Refresh Rate:144Hz,, Camera ,...
Price JOD1,099.000ASUS TUF F16 FX607VU-RL177 (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (194 AI TOPs), 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost) 6GB GDDR6 , 16" IPS Full HD+...
Price JOD749.000MSI Vector 18 HX AI (2025) A2XWJG Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 64GB DDR5 SO-DIMM Memory , 2TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 18" IPS QHD+ (2560x1600), 240Hz Refresh Rate, 100% DCI-P3 (Typical) , NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU 24GB GDDR7 powers advanced AI with 1824...
Price JOD3,699.000ASUS Vivobook Pro 15 (2024) N6506MU-MA029 Intel Core Ultra 7 up to 4.6GHz 24M Cash 16-Cores , 16GB DDR5 Memory , 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD , 15.6" OLED 3K (2880 x 1620) 0.2ms response time 120Hz refresh rate 400nits 600nits HDR Peak Brightness100% DCI-P3 color gamut True Black 600 Glossy...
Price JOD939.000 Regular price JOD989.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD899.000Lenovo Legion 5 15IRX10 (2025) 14Gen Core i9 14900HX 24-Core up to 5.8GHz 36M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe, NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347MHz, TGP 115W, 798 AI TOPS , 15.1" OLED 2.5K WQXGA (2560x1600) 1000nits (peak) / 500nits (typical)...
Price JOD1,599.000MSI Cyborg 15 A13UC Gaming (2023) 13Gen Core i7 13620H 10-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB SSD M.2 NVMe PCIe Gen4 , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 4GB GDDR6 128-bit Up to 1172.5MHz Boost Clock 45W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost. *May vary by scenario ,...
Price JOD649.000