0
Lenovo ThinkPad P1 Gen 6 (2023) 13Gen Core i7-13800H vPro 14-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 up 96GB , 1TB NVMe® M.2 PCIe 4.0 x4 Performance OPAL 2.0 , NVIDIA® RTX 3500 Ada Generation 12GB GDDR6 ECC ,16" OLED WQUXGA (3840 x 2400) Anti-Reflection/Anti-Smudge, Dolby Vision™, 100%DCI-P3, 400 nits, 60Hz, Low Blue Light Touch Screen , 5M RGB+IR Camera , Wireless , Backlit English (Arabic Optional) Keyboard , 1 Year Warranty , Windows 11 Pro Pre-Installed
Free Delivery
Free delivery on orders above 20 JOD
Delivery within 3 days.
The exact terms and conditions will be available after registration.
FREE DELIVERY ON ORDER ABOVE 20 JOD
SMS Confirmation Second Line
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
Return and exchange goods are not supported.
Guarantee
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
Payment Security
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel® Core I7 |
| Processor Generation | 13th Generation |
| Processor Model | i7-13800H |
| Processor Speed | Up to 5.2GHz Max Turbo |
| Number Of Cores | 14 Cores |
| Processor Cache | 24 MB Cache |
| Memory | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Manufacturer | Nvidia |
| Graphic Memory Size | 12 GB DDR6 |
| Graphic Card Model | NVIDIA RTX 3500 Ada |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| Display | |
| Display Size | 16.0" |
| Display Technology | OLED |
| Display Type | 4K |
| Resolution | 3840 x 2400 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD |
| Storage Size | 1 TB |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive Type | None |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 (one Always On) 2x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4) 1x HDMI® 2.1 (up to 8K/60Hz) 1x Headphone / Microphone combo jack (3.5mm) 1x SD Express 7.0 card reader 1x Power connector |
| Camera | 5MP RGB+IR with Dual Microphone and Privacy Shutter |
| Keyboard | English (Arabic optional) Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Connectivity Specification | |
| Communications | No Onboard Ethernet |
| Wi-Fi | Intel® WiFi 6E AX211 (2x2ax) |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 |
| Features | |
| Color | Black |
| Battery Pack | 90 Whrs Li-ion Battery |
| Operating System | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
| Physical Specifications | |
| Weight | 1.78 kg |
| Dimensions (W x D x H) | 25.30cm x 35.90cm x 1.73cm |
ASUS ROG Strix G16 (2025) G614PR-RV057 9Gen AMD Ryzen™ 9 8940HX 16-Core up to 5.3GHz 80M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti Laptop GPU ROG Boost: 1565MHz* at 140W (1515MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost)...
Price JOD1,699.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G615JPR-RV103 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU ROG Boost:1475MHz at 115W (1425MHz Boost Clock+50MHz OC, 100W+15W Dynamic Boost) 8GB GDDR7 , 16" IPS...
Price JOD1,499.000The ASUS ROG Strix SCAR 18 (2025) G835LX-S9117W delivers elite gaming power with an Intel® Core™ Ultra 9 275HX (24 cores, up to 5.4GHz), 64GB DDR5-5600 RAM, and 2TB PCIe® 4.0 SSD. Its NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 GPU (24GB GDDR7, 175W) ensures ultra-smooth performance. The 18” 2.5K 240Hz ROG Nebula...
Price JOD3,450.000Lenovo ThinkPad P1 Gen 6 (2023) 13Gen Core i7-13800H vPro 14-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 up 96GB , 512GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0 , NVIDIA® RTX 2000 Ada Generation 8GB GDDR6 ,16" IPS Full HD+ WUXGA (1920x1200) 300nits Anti-glare, 100% sRGB, TÜV Low Blue...
Price JOD1,499.000ASUS ROG Strix G18 (2025) G815LM-S8090 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 SO-DIMM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 18" IPS WUXGA Full HD+ (1920x1200) Anti-glare , sRGB: 100%, Refresh Rate: 144Hz, Response Time: 3ms, G-Sync, MUX Switch +...
Price JOD1,749.000ASUS ROG Strix SCAR 16 (2025) G635LW-S5098 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 SO-DIMM, 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , ROG Nebula HDR Display 18.0" 2.5K WQXGA (2560 x 1600) IPS Anti-glare DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz G-Sync Pantone Validated MUX...
Price JOD2,699.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD1,049.000ASUS V16 Gaming Laptop (2025) V3607VM-RP011 Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare 45% NTSC, Refresh Rate:144Hz,, Camera ,...
Price JOD1,099.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD899.000ASUS ROG Strix SCAR 18 (2025) G835LW-S9095 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 64GB DDR5-5600 SO-DIMM, 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , ROG Nebula HDR Display 18.0" 2.5K WQXGA (2560 x 1600) IPS Anti-glare DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz G-Sync Pantone Validated MUX...
Price JOD2,999.000Acer Nitro V 16 (2024) ANV16-71-730V 14Gen Core i7-14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5 4800Mhz Memory , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 16.0" IPS Full HD+ WUXGA ComfyView (1920x1200) 165Hz Refresh Rate Anti-Glare Display ,NVIDIA® GeForce® RTX™ 4060 8GB GDDR6 Graphic card , Wireless...
Price JOD799.000Dell Alienware 16X Aurora (2025) Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB), 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz 100% DCI-P3 ComfortView Plus, G-SYNC , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated), Full...
Price JOD1,699.000Lenovo LOQ Gaming (2025) 13Gen Core i7 13700HX 16-Core up to 5.0GHz 30M Cashe , 24GB SO-DIMM DDR5-4800 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 2370MHz, TGP 100W, 440 AI TOPS , 15.6" IPS FHD (1920x1080) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz G-SYNC,...
Price JOD899.000MSI Cyborg 15 A13UC Gaming (2023) 13Gen Core i7 13620H 10-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB SSD M.2 NVMe PCIe Gen4 , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 4GB GDDR6 128-bit Up to 1172.5MHz Boost Clock 45W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost. *May vary by scenario ,...
Price JOD649.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G614PR-RV057 9Gen AMD Ryzen™ 9 8940HX 16-Core up to 5.3GHz 80M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti Laptop GPU ROG Boost: 1565MHz* at 140W (1515MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost)...
Price JOD1,699.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G615LP-S5152 Intel Core Ultra 7 255HX up to 5.2GHz 30M Cash 20-Cores , 16GB DDR5-5600 SO-DIMM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 16" IPS 2.5K (2560x1600, WQXGA), Anti-Glare, 100% DCI-P3, 3ms response, Pantone Validated, Dolby Vision HDR support , NVIDIA®...
Price JOD1,849.000