0
ASUS ROG Strix SCAR 16 (2025) G635LW-S5098 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 SO-DIMM, 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , ROG Nebula HDR Display 18.0" 2.5K WQXGA (2560 x 1600) IPS Anti-glare DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz G-Sync Pantone Validated MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus Support Dolby Vision HDR :Yes , NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU ROG Boost: 1550MHz* at 175W (1500MHz Boost Clock+50MHz OC, 150W+25W Dynamic Boost) 16GB GDDR7, Full HD Camera with IR , Wireless , Bluetooth , Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB English (Arabic Optional) . Dos + ROG Gladius III Mouse P514 + ROG BackPack
Free Delivery
Free delivery on orders above 20 JOD
Delivery within 3 days.
The exact terms and conditions will be available after registration.
FREE DELIVERY ON ORDER ABOVE 20 JOD
SMS Confirmation Second Line
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
Return and exchange goods are not supported.
Guarantee
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
Payment Security
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
Unleash elite performance with the ROG Strix SCAR 16 (2025), a tournament-grade 16-inch gaming laptop built for high-FPS esports and creator workloads. This configuration pairs an Intel® Core™ Ultra 9 275HX with an NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (16GB GDDR7) and a stunning 16″ 2.5K (2560×1600) 240Hz Mini-LED ROG Nebula HDR display in a sleek Off Black chassis.
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel® Ultra 9 |
| Processor Generation | Ultra 9 |
| Processor Model | i9-275HX |
| Processor Speed | Up to 5.4GHz |
| Number of Cores | 24 Cores |
| Processor Cache | 36 MB Cache |
| Memory | |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Manufacturer | Nvidia |
| Graphic Memory Size | 16 GB DDR7 |
| Graphic Card Model | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| Display | |
| Display Size | 16.0" |
| Display Technology | Mini LED |
| Display Type | 2.5K |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD |
| Storage Size | 1 TB |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive Type | None |
| Ports |
|
| Audio | 4-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Camera | FHD camera with IR function (Windows Hello support) |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB with Copilot Key |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Connectivity Specification | |
| Communications | Wi-Fi 7 (802.11be) Triple Band 2×2 |
| Bluetooth® | 5.4 |
| Features | |
| Color | Off Black |
| Battery Pack | Integrated 90Wh |
| Operating System | |
| Operating System | DOS |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
| Physical Specifications | |
| Weight | 2.80 kg |
| Width x Depth x Height | 26.80cm × 35.40cm × 3.08cm |

ASUS ROG Strix SCAR 16 (2025) G635 – Off Black. Intel Core Ultra 9 275HX, GeForce RTX 5080 16GB GDDR7, 16″ 2.5K 240Hz Mini-LED ROG Nebula HDR, advanced vapor-chamber cooling, Wi-Fi 7, rich I/O, 90Wh battery, Windows 11.
ASUS ROG Strix G16 (2025) G615LP-S5152 Intel Core Ultra 7 255HX up to 5.2GHz 30M Cash 20-Cores , 16GB DDR5-5600 SO-DIMM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 16" IPS 2.5K (2560x1600, WQXGA), Anti-Glare, 100% DCI-P3, 3ms response, Pantone Validated, Dolby Vision HDR support , NVIDIA®...
Price JOD1,849.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 6GB GDDR6 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD719.000HP OMEN 16 (2025) 16-AN0119 Intel Core Ultra 9 285H up to 5.4GHz 24M Cash 16-Cores , 16GB DDR5-5600 MT/s , 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 500nits, 100% sRGB , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU (12 GB GDDR7...
Price JOD1,499.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 9 270H 14-Core up to 5.8GHz 24M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD1,599.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G614PR-RV057 9Gen AMD Ryzen™ 9 8940HX 16-Core up to 5.3GHz 80M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti Laptop GPU ROG Boost: 1565MHz* at 140W (1515MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost)...
Price JOD1,699.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G614PR-RV057 9Gen AMD Ryzen™ 9 8940HX 16-Core up to 5.3GHz 80M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti Laptop GPU ROG Boost: 1565MHz* at 140W (1515MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost)...
Price JOD1,699.000ASUS TUF Gaming F16 (2025) FX608JMR-RV050 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare...
Price JOD1,249.000ASUS ROG Strix G18 (2025) G815LM-S8090 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 SO-DIMM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 18" IPS WUXGA Full HD+ (1920x1200) Anti-glare , sRGB: 100%, Refresh Rate: 144Hz, Response Time: 3ms, G-Sync, MUX Switch +...
Price JOD1,749.000The ASUS ROG Strix SCAR 18 (2025) G835LX-S9117W delivers elite gaming power with an Intel® Core™ Ultra 9 275HX (24 cores, up to 5.4GHz), 64GB DDR5-5600 RAM, and 2TB PCIe® 4.0 SSD. Its NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 GPU (24GB GDDR7, 175W) ensures ultra-smooth performance. The 18” 2.5K 240Hz ROG Nebula...
Price JOD3,450.000ASUS TUF Gaming A16 (2025) FA608UM-RV047US AMD Ryzen 260 8-Core up to 5.1GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600Mhz RAM , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU2547 MHz* at 115W (2497 MHz Boost Clock+50MHz OC 100W + 15W Dynamic Boost), 16.0" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200)...
Price JOD1,199.000ASUS Vivobook Pro 15 (2024) N6506MU-MA029 Intel Core Ultra 7 up to 4.6GHz 24M Cash 16-Cores , 16GB DDR5 Memory , 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD , 15.6" OLED 3K (2880 x 1620) 0.2ms response time 120Hz refresh rate 400nits 600nits HDR Peak Brightness100% DCI-P3 color gamut True Black 600 Glossy...
Price JOD939.000 Regular price JOD989.000MSI Crosshair 17 HX AI (2025) D2XWGKG Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 16GB DDR5 SO-DIMM up to 96GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 17.0" 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 100% DCI-P3 , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB...
Price JOD1,599.000Lenovo LOQ Gaming (2025) 13Gen Core i7 13650HX 14-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 24GB SO-DIMM DDR5-4800 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 100W, 572 AI TOPS , 15.6" IPS FHD (1920x1080) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz G-SYNC,...
Price JOD999.000HP NEW OMEN 16 Gaming (2025) 16-am0008ne 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8GB) , 512GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated) , 16.0" IPS Full HD+ (1920x1200) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz ,...
Price JOD979.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G615LR-RV120 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 SO-DIMM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 16" IPS WUXGA Full HD+ (1920x1200) Anti-glare , sRGB: 100%, Refresh Rate: 165Hz, Response Time: 3ms, G-Sync, MUX Switch +...
Price JOD2,099.000