0
ASUS ROG Strix SCAR 18 (2025) G835LW-S9095 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 64GB DDR5-5600 SO-DIMM, 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , ROG Nebula HDR Display 18.0" 2.5K WQXGA (2560 x 1600) IPS Anti-glare DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz G-Sync Pantone Validated MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus Support Dolby Vision HDR :Yes , NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU ROG Boost: 1550MHz* at 175W (1500MHz Boost Clock+50MHz OC, 150W+25W Dynamic Boost) 16GB GDDR7, Full HD Camera with IR , Wireless , Bluetooth , Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB English (Arabic Optional) . Dos + ROG Gladius III Mouse P514 + ROG BackPack + ROG Fusion II 300 Headset
Free Delivery
Free delivery on orders above 20 JOD
Delivery within 3 days.
The exact terms and conditions will be available after registration.
FREE DELIVERY ON ORDER ABOVE 20 JOD
SMS Confirmation Second Line
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
Return and exchange goods are not supported.
Guarantee
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
Payment Security
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
18" ROG Nebula HDR • Intel® Core™ Ultra 9 275HX • GeForce RTX™ 5080 16GB GDDR7 • 2.5K 240Hz • Wi-Fi 7 • Thunderbolt™ 5
Built for no-compromise performance, the 2025 ROG Strix SCAR 18 pairs Intel’s flagship Core Ultra 9 275HX (24-core/24-thread, up to 5.4 GHz, with Intel AI Boost NPU) with NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (16GB GDDR7). It drives an expansive 18-inch ROG Nebula HDR Mini LED panel at 2.5K (2560×1600) 240Hz / 3ms, delivering elite esports speed and true HDR visuals. Advanced cooling (end-to-end vapor chamber, Tri-Fan, and Conductonaut Extreme liquid metal) sustains high clocks while keeping noise in check.
| Processor | |
|---|---|
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel® Ultra 9 |
| Processor Generation | Ultra 9 |
| Processor Model | i9-275HX |
| Max Turbo Speed | Up to 5.4 GHz |
| Cores | 24 Cores |
| Cache | 36 MB |
| Memory | |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Graphics | |
| Graphics Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Card Model | GeForce RTX 5080 |
| Graphics Memory | 16 GB DDR7 |
| Graphics Type | Dedicated |
| Display | |
| Size | 18.0" |
| Technology | IPS |
| Type | 2.5K |
| Resolution | 2560 × 1600 |
| Storage | |
| Technology | SSD |
| Capacity | 1 TB |
| Inputs & Outputs | |
| Ports |
|
| Optical Drive | None |
| Audio | 4-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Camera | FHD camera with IR (Windows Hello) |
| Keyboard | Backlit Chiclet, Per-Key RGB, Copilot key |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Connectivity | |
| Wireless | Wi-Fi 7 (802.11be) Triple-band 2×2 |
| Bluetooth® | 5.4 |
| Battery & Operating System | |
| Battery | Integrated 90 Wh |
| Operating System | DOS |
| Warranty | |
| Coverage | 1 Year |
| Physical | |
| Color | Off Black |
| Weight | 1.34 kg |
| Dimensions (W × D × H) | 20.30 cm × 29.90 cm × 1.59 cm |
Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 6GB GDDR6 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD719.000HP OMEN 16 (2025) 16-AN0119 Intel Core Ultra 9 285H up to 5.4GHz 24M Cash 16-Cores , 16GB DDR5-5600 MT/s , 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 500nits, 100% sRGB , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU (12 GB GDDR7...
Price JOD1,499.000Acer Nitro V 16 (2024) ANV16-71-730V 14Gen Core i7-14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5 4800Mhz Memory , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 16.0" IPS Full HD+ WUXGA ComfyView (1920x1200) 165Hz Refresh Rate Anti-Glare Display ,NVIDIA® GeForce® RTX™ 4060 8GB GDDR6 Graphic card , Wireless...
Price JOD799.000HP NEW OMEN 16 Gaming (2025) 16-am0008ne 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8GB) , 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated) , 16.0" IPS Full HD+ (1920x1200) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz , Camera...
Price JOD999.000MSI Crosshair 17 HX AI (2025) D2XWGKG Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 16GB DDR5 SO-DIMM up to 96GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 17.0" 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 100% DCI-P3 , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB...
Price JOD1,599.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G615JPR-RV103 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU ROG Boost:1475MHz at 115W (1425MHz Boost Clock+50MHz OC, 100W+15W Dynamic Boost) 8GB GDDR7 , 16" IPS...
Price JOD1,499.000Victus by HP (2024) 15-fb3093dx 7Gen AMD Ryzen 7 7445HS 6-Core up to 4.7GHz 22M Cashe , 16 GB DDR5-5600 MHz RAM , 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) , 15.6" IPS Full HD 144Hz 300 nits Anti-glare , Camera , Wireless , Backlit English (Arabic...
Price JOD699.000ASUS ROG Strix SCAR 16 (2025) G635LW-S5098 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 SO-DIMM, 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , ROG Nebula HDR Display 18.0" 2.5K WQXGA (2560 x 1600) IPS Anti-glare DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz G-Sync Pantone Validated MUX...
Price JOD2,699.000HP NEW OMEN 16 Gaming (2025) 16-am0008ne 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8GB) , 512GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated) , 16.0" IPS Full HD+ (1920x1200) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz ,...
Price JOD979.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD1,049.000Victus by HP (2023) 15-fa2003ne 13Gen Core i7 13620H 10-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 16 GB DDR4-3200 MHz RAM (Customized) , 512GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) , 15.6" IPS Full HD 144Hz 250 nits Anti-glare , Camera , Wireless , Backlit...
Price JOD759.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G615JPR-RV103 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU ROG Boost:1475MHz at 115W (1425MHz Boost Clock+50MHz OC, 100W+15W Dynamic Boost) 8GB GDDR7 , 16" IPS...
Price JOD1,499.000ASUS V16 Gaming Laptop (2025) V3607VM-RP011 Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare 45% NTSC, Refresh Rate:144Hz,, Camera ,...
Price JOD1,099.000ASUS ProArt P16 (2025) H7606WP-ME033W AMD Ryzen AI 9 HX 370 12-Core up to 5.1GHz 36M Cashe , 64GB LPDDR5X on board , 2TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB GDDR7 + AMD Radeon™ 890M Graphics , 16" OLED 4K (3840 x 2400) 60Hz 100% DCI-P3 400nits, 500nits HDR PANTONE...
Price JOD2,599.000Lenovo LOQ Gaming (2025) 13Gen Core i7 13650HX 14-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 24GB SO-DIMM DDR5-4800 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 100W, 572 AI TOPS , 15.6" IPS FHD (1920x1080) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz G-SYNC,...
Price JOD999.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G615LP-S5152 Intel Core Ultra 7 255HX up to 5.2GHz 30M Cash 20-Cores , 16GB DDR5-5600 SO-DIMM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 16" IPS 2.5K (2560x1600, WQXGA), Anti-Glare, 100% DCI-P3, 3ms response, Pantone Validated, Dolby Vision HDR support , NVIDIA®...
Price JOD1,849.000