0
Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 9 270H 14-Core up to 5.8GHz 24M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware White Backlit Keyboard , 1 Year Wrranty , Dos
Free Delivery
Free delivery on orders above 20 JOD
Delivery within 3 days.
The exact terms and conditions will be available after registration.
FREE DELIVERY ON ORDER ABOVE 20 JOD
SMS Confirmation Second Line
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
Return and exchange goods are not supported.
Guarantee
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
Payment Security
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel® Core 9 |
| Processor Generation | Series 2 |
| Processor Model | 270H |
| Processor Speed | up to 5.8GHz Max Turbo |
| Number Of Cores | 14 - Cores |
| Processor Cache | 24 MB Cache |
| Memory | |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Manufacturer | Nvidia |
| Graphic Memory Size | 8 GB DDR6 |
| Graphic Card Model | NVIDIA GeForece RTX 5070 |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| Display | |
| Display Size | 16.0" |
| Display Technology | IPS |
| Display Type | 2.5K |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD |
| Storage Size | 1 TB |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive Type | None |
| Ports |
|
| Camera | 720p at 30 fps HD camera |
| Microphones | Dual-array microphones |
| Keyboard | Alienware White Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Connectivity Specification | |
| Communications |
|
| Features | |
| Color | Interstellar Indigo |
| Battery Pack | 96 Whrs Li-ion Battery |
| Operating System | |
| Operating System | Dos |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
| Physical Specifications | |
| Weight | 2.57 kg |
| Width X Depth X Height | 26.50cm x 35.60cm x 1.80cm |
Intel Core 9-270H • NVIDIA GeForce RTX 5070 (8GB) • 16″ 2.5K (2560×1600) 120Hz
Built for smooth, modern gaming, the Alienware 16 Aurora (2025) pairs a fast 16:10 2.5K 120Hz display with the Intel® Core™ 9-270H processor and NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 8GB graphics. The sleek Interstellar Indigo finish and Alienware’s airflow-focused cooling help sustain high frame rates during long sessions while keeping the system responsive for streaming, creation, and everyday use.
| Model | Alienware 16 Aurora (2025) |
| Color | Interstellar Indigo |
| Processor | Intel® Core™ 9-270H (multi-core hybrid architecture) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU, 8GB GDDR |
| Display | 16.0″ WQXGA (2560×1600), 120Hz refresh, 16:10 aspect |
| Memory | Configurable DDR5 (capacity depends on SKU) |
| Storage | NVMe SSD (capacity depends on SKU) |
| Wireless | Wi-Fi + Bluetooth (module varies by configuration/region) |
| Ports | USB-C, USB-A, HDMI, RJ-45 Ethernet, audio combo (exact mix varies by SKU) |
| Camera & Audio | Integrated HD camera, dual mic array, stereo speakers |
| Keyboard | Backlit keyboard (layout and lighting vary by region) |
| Operating System | Windows 11 |
| Dimensions & Weight | Portable 16″ form factor (exact size/weight depend on configuration) |
Notes: Specifications such as RAM, storage, wireless card, and port selection can vary by region and SKU. Please refer to the final configuration on your order summary. Features and images are for illustration and may differ from the unit sold.
%20RTX%205070/DELL%20alienware%2016/1.png)
Lenovo LOQ Gaming (2025) 14Gen Core i7 14700HX 20-Core up to 5.5GHz 33M Cashe , 24GB SO-DIMM DDR5-4800 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 2370MHz, TGP 100W, 440 AI TOPS , 15.6" IPS FHD (1920x1080) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz G-SYNC,...
Price JOD1,009.000 Regular price JOD1,029.000MSI Cyborg 15 A13UC Gaming (2023) 13Gen Core i7 13620H 10-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB SSD M.2 NVMe PCIe Gen4 , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 4GB GDDR6 128-bit Up to 1172.5MHz Boost Clock 45W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost. *May vary by scenario ,...
Price JOD649.000Dell Alienware 16X Aurora (2025) Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB), 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz 100% DCI-P3 ComfortView Plus, G-SYNC , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated), Full...
Price JOD1,699.000HP OMEN Transcend 14 (2025) 14-fb1002ne Intel Core Ultra 9 285H up to 5.4GHz 24M Cash 16-Cores , 32 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard) Memory , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 14" OLED 3K UWVA (2880 x 1800) 120 Hz, 0.2 ms Edge-to-Edge Glass, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100%...
Price JOD1,899.000ASUS TUF F16 FX607VU-RL177 (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (194 AI TOPs), 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost) 6GB GDDR6 , 16" IPS Full HD+...
Price JOD749.000The ASUS ROG Strix SCAR 18 (2025) G835LX-S9117W delivers elite gaming power with an Intel® Core™ Ultra 9 275HX (24 cores, up to 5.4GHz), 64GB DDR5-5600 RAM, and 2TB PCIe® 4.0 SSD. Its NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 GPU (24GB GDDR7, 175W) ensures ultra-smooth performance. The 18” 2.5K 240Hz ROG Nebula...
Price JOD3,450.000MSI Crosshair 17 HX AI (2025) D2XWGKG Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 16GB DDR5 SO-DIMM up to 96GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 17.0" 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 100% DCI-P3 , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB...
Price JOD1,599.000Acer Nitro V 16 (2024) ANV16-71-730V 14Gen Core i7-14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5 4800Mhz Memory , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 16.0" IPS Full HD+ WUXGA ComfyView (1920x1200) 165Hz Refresh Rate Anti-Glare Display ,NVIDIA® GeForce® RTX™ 4060 8GB GDDR6 Graphic card , Wireless...
Price JOD799.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD1,049.000HP OMEN 16 (2025) 16-AN0119 Intel Core Ultra 9 285H up to 5.4GHz 24M Cash 16-Cores , 16GB DDR5-5600 MT/s , 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 500nits, 100% sRGB , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU (12 GB GDDR7...
Price JOD1,499.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU 6GB GDDR6 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD789.000Victus by HP (2024) 15-fb3093dx 7Gen AMD Ryzen 7 7445HS 6-Core up to 4.7GHz 22M Cashe , 16 GB DDR5-5600 MHz RAM , 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) , 15.6" IPS Full HD 144Hz 300 nits Anti-glare , Camera , Wireless , Backlit English (Arabic...
Price JOD699.000ASUS Vivobook 16X (2023) K3605VC-RP381 13Gen Core i7 13620H 10-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 16 GB DDR4 RAM , 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 4GB GDDR6 , 16.0" IPS Full HD+ (1920 x 1200) 144Hz 300nits 45% NTSC Anti-glare Display , Camera , Wireless , Backlit...
Price JOD649.000HP OMEN MAX (2025) 16-ah0003ne Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB), 2TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, 3ms Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 500nits, 100% sRGB , NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (16...
Price JOD2,699.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 9 270H 14-Core up to 5.8GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD1,399.000