0
ASUS ROG Strix G16 (2025) G615JPR-RV103 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU ROG Boost:1475MHz at 115W (1425MHz Boost Clock+50MHz OC, 100W+15W Dynamic Boost) 8GB GDDR7 , 16" IPS WUXGA Full HD+ (1920x1200) Anti-glare , sRGB: 100%, Refresh Rate: 165Hz, Response Time: 3ms, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus, Support Dolby Vision HDR : Yes, Camera , Wireless , Backlit Chiclet 4-Zone RGB Arabic & English Keyboard , Dos
Free Delivery
Free delivery on orders above 20 JOD
Delivery within 3 days.
The exact terms and conditions will be available after registration.
FREE DELIVERY ON ORDER ABOVE 20 JOD
SMS Confirmation Second Line
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
Return and exchange goods are not supported.
Guarantee
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
Payment Security
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
The ASUS ROG Strix G16 (2025) in this configuration is built as a high-performance 16-inch gaming laptop designed for enthusiasts and gamers who want a substantial screen, strong hardware, and upgrade flexibility.
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel® Core i7 |
| Processor Generation | 14th Generation |
| Processor Model | i7-14650HX |
| Processor Speed | up to 5.2GHz Max Turbo |
| Number Of Cores | 16 - Cores |
| Processor Cache | 30 MB Cache |
| Memory | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Manufacturer | Nvidia |
| Graphic Memory Size | 8 GB DDR7 |
| Graphic Card Model | NVIDIA GeForece RTX 5070 |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| Display | |
| Display Size | 16.0" |
| Display Technology | IPS |
| Display Type | Full HD+ |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD |
| Storage Size | 512 GB |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive Type | None |
| Ports |
|
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Keyboard | Arabic / English Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Connectivity Specification | |
| Communications | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) (Triple band) 2×2 |
| Bluetooth® | 5.4 |
| Features | |
| Color | Eclipse Gray |
| Battery Pack | 90 Whrs Li-ion Battery |
| Operating System | |
| Operating System | Dos |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
| Physical Specifications | |
| Weight | 2.20 kg |
| Width × Depth × Height | 26.90 cm × 35.40 cm × 2.73 cm |
HP NEW OMEN 16 Gaming (2025) 16-am0008ne 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8GB) , 512GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated) , 16.0" IPS Full HD+ (1920x1200) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz ,...
Price JOD979.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 9 270H 14-Core up to 5.8GHz 24M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD1,599.000MSI Vector 16 HX AI (2025) A2XWIG Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5 up to 96GB , 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 100% DCI-P3 , NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU 16GB GDDR7 powers...
Price JOD2,499.000ASUS TUF F16 FX607VU-RL177 (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (194 AI TOPs), 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost) 6GB GDDR6 , 16" IPS Full HD+...
Price JOD749.000ASUS TUF Gaming F16 (2025) FX608JMR-RV050 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare...
Price JOD1,249.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD899.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 9 270H 14-Core up to 5.8GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD1,399.000ASUS ProArt P16 (2025) H7606WP-ME033W AMD Ryzen AI 9 HX 370 12-Core up to 5.1GHz 36M Cashe , 64GB LPDDR5X on board , 2TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB GDDR7 + AMD Radeon™ 890M Graphics , 16" OLED 4K (3840 x 2400) 60Hz 100% DCI-P3 400nits, 500nits HDR PANTONE...
Price JOD2,599.000HP OMEN MAX (2025) 16-ah0003ne Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB), 2TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, 3ms Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 500nits, 100% sRGB , NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (16...
Price JOD2,699.000HP OMEN Transcend 14 (2025) 14-fb1002ne Intel Core Ultra 9 285H up to 5.4GHz 24M Cash 16-Cores , 32 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard) Memory , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 14" OLED 3K UWVA (2880 x 1800) 120 Hz, 0.2 ms Edge-to-Edge Glass, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100%...
Price JOD1,899.000ASUS Vivobook Pro 15 (2024) N6506MU-MA029 Intel Core Ultra 7 up to 4.6GHz 24M Cash 16-Cores , 16GB DDR5 Memory , 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD , 15.6" OLED 3K (2880 x 1620) 0.2ms response time 120Hz refresh rate 400nits 600nits HDR Peak Brightness100% DCI-P3 color gamut True Black 600 Glossy...
Price JOD939.000 Regular price JOD989.000ASUS ROG Strix SCAR 18 (2025) G835LW-S9095 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 64GB DDR5-5600 SO-DIMM, 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , ROG Nebula HDR Display 18.0" 2.5K WQXGA (2560 x 1600) IPS Anti-glare DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz G-Sync Pantone Validated MUX...
Price JOD2,999.000Lenovo Legion 5 15IRX10 (2025) 14Gen Core i9 14900HX 24-Core up to 5.8GHz 36M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe, NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347MHz, TGP 115W, 798 AI TOPS , 15.1" OLED 2.5K WQXGA (2560x1600) 1000nits (peak) / 500nits (typical)...
Price JOD1,599.000Lenovo Legion Pro 5 (2025) 16IAX10 Intel Core Ultra 7 255HX up to 5.2GHz 30M Cash 20-Cores , 32GB DDR5 SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , 16" OLED 2.5K WQXGA (2560x1600) 500nits Glossy, 100% DCI-P3, 165Hz, DisplayHDR™ True Black 1000, Dolby Vision®, G-SYNC®, Low Blue Light,...
Price JOD1,699.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G615LP-S5152 Intel Core Ultra 7 255HX up to 5.2GHz 30M Cash 20-Cores , 16GB DDR5-5600 SO-DIMM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 16" IPS 2.5K (2560x1600, WQXGA), Anti-Glare, 100% DCI-P3, 3ms response, Pantone Validated, Dolby Vision HDR support , NVIDIA®...
Price JOD1,849.000HP NEW OMEN 16 Gaming (2025) 16-am0008ne 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8GB) , 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated) , 16.0" IPS Full HD+ (1920x1200) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz , Camera...
Price JOD999.000