0
ASUS TUF Gaming F16 (2025) FX608JMR-RV050 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare sRGB:100.00%, Adobe:75.35%, Refresh Rate:165Hz, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus, Camera , Wireless , Backlit Chiclet 1-Zone RGB Arabic & English Keyboard , Dos
Free Delivery
Free delivery on orders above 20 JOD
Delivery within 3 days.
The exact terms and conditions will be available after registration.
FREE DELIVERY ON ORDER ABOVE 20 JOD
SMS Confirmation Second Line
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
Return and exchange goods are not supported.
Guarantee
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
Payment Security
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
The ASUS TUF Gaming F16 (2025) laptop configured with the Intel Core i7-14650HX + NVIDIA GeForce RTX 5060 (8 GB) in Jaeger Gray. Note: exact configuration may vary by region (RAM/SSD, ports, etc.), so use this as a comprehensive specification and feature overview.
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel® Core i7 |
| Processor Generation | 14th Generation |
| Processor Model | i7-14650HX |
| Processor Speed | up to 5.2GHz Max Turbo |
| Number Of Cores | 16 - Cores |
| Processor Cache | 30 MB Cache |
| Memory | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Manufacturer | Nvidia |
| Graphic Memory Size | 8 GB DDR7 |
| Graphic Card Model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| Display | |
| Display Size | 16.0" |
| Display Technology | IPS |
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD |
| Storage Size | 512 GB |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive Type | None |
| Ports |
|
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Keyboard | Arabic / English Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Connectivity Specification | |
| Communications | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Triple band) 2×2 |
| Bluetooth® | 5.3 |
| Features | |
| Color | Jaeger Gray |
| Battery Pack | 90 Whrs Li-ion Battery |
| Operating System | |
| Operating System | Dos |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
| Physical Specifications | |
| Weight | 2.20 kg |
| Width × Depth × Height | 26.90 cm × 35.40 cm × 2.73 cm |

Lenovo ThinkPad P1 Gen 6 (2023) 13Gen Core i7-13800H vPro 14-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 up 96GB , 1TB NVMe® M.2 PCIe 4.0 x4 Performance OPAL 2.0 , NVIDIA® RTX 3500 Ada Generation 12GB GDDR6 ECC ,16" OLED WQUXGA (3840 x 2400) Anti-Reflection/Anti-Smudge, Dolby Vision™,...
Price JOD1,799.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 6GB GDDR6 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD719.000ASUS Vivobook Pro 15 (2024) N6506MU-MA029 Intel Core Ultra 7 up to 4.6GHz 24M Cash 16-Cores , 16GB DDR5 Memory , 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD , 15.6" OLED 3K (2880 x 1620) 0.2ms response time 120Hz refresh rate 400nits 600nits HDR Peak Brightness100% DCI-P3 color gamut True Black 600 Glossy...
Price JOD939.000 Regular price JOD989.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU 6GB GDDR6 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD789.000ASUS V16 Gaming Laptop (2025) V3607VM-RP011 Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare 45% NTSC, Refresh Rate:144Hz,, Camera ,...
Price JOD1,099.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G615LP-S5152 Intel Core Ultra 7 255HX up to 5.2GHz 30M Cash 20-Cores , 16GB DDR5-5600 SO-DIMM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 16" IPS 2.5K (2560x1600, WQXGA), Anti-Glare, 100% DCI-P3, 3ms response, Pantone Validated, Dolby Vision HDR support , NVIDIA®...
Price JOD1,849.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD899.000The ASUS ROG Strix G16 (2025) G615LW is a high-performance gaming laptop powered by an Intel Core Ultra 9 275HX processor and NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB graphics. Featuring a stunning 16” 2.5K 240Hz IPS display in an elegant Eclipse Gray chassis, it delivers ultra-smooth visuals, cutting-edge...
Price JOD2,499.000HP OMEN Transcend 14 (2025) 14-fb1013dx Intel Core Ultra 7 255H up to 5.1GHz 24M Cash 16-Cores , 32 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard) Memory , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 14" OLED 3K UWVA (2880 x 1800) 120 Hz, 0.2 ms Edge-to-Edge Glass, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100%...
Price JOD1,599.000ASUS Vivobook 16X (2023) K3605VC-RP381 13Gen Core i7 13620H 10-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 16 GB DDR4 RAM , 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 4GB GDDR6 , 16.0" IPS Full HD+ (1920 x 1200) 144Hz 300nits 45% NTSC Anti-glare Display , Camera , Wireless , Backlit...
Price JOD649.000ASUS ROG Strix G18 (2025) G815LM-S8090 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 SO-DIMM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 18" IPS WUXGA Full HD+ (1920x1200) Anti-glare , sRGB: 100%, Refresh Rate: 144Hz, Response Time: 3ms, G-Sync, MUX Switch +...
Price JOD1,749.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD1,049.000ASUS ROG Strix SCAR 18 (2025) G835LW-S9095 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 64GB DDR5-5600 SO-DIMM, 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , ROG Nebula HDR Display 18.0" 2.5K WQXGA (2560 x 1600) IPS Anti-glare DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz G-Sync Pantone Validated MUX...
Price JOD2,999.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G614PH-RV023 9Gen AMD Ryzen™ 9 8940HX 16-Core up to 5.3GHz 80M Cashe , 16GB DDR5 RAM up to 64GB , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS WUXGA (1920x1200) Anti-glare display, sRGB: 100%, Response Time: 3ms, Support Dolby...
Price JOD1,300.000MSI Vector 18 HX AI (2025) A2XWJG Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 64GB DDR5 SO-DIMM Memory , 2TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 18" IPS QHD+ (2560x1600), 240Hz Refresh Rate, 100% DCI-P3 (Typical) , NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU 24GB GDDR7 powers advanced AI with 1824...
Price JOD3,699.000Lenovo ThinkPad P1 Gen 6 (2023) 13Gen Core i7-13800H vPro 14-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 up 96GB , 512GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0 , NVIDIA® RTX 2000 Ada Generation 8GB GDDR6 ,16" IPS Full HD+ WUXGA (1920x1200) 300nits Anti-glare, 100% sRGB, TÜV Low Blue...
Price JOD1,499.000