0
Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware White Backlit Keyboard , 1 Year Wrranty , Dos
Free Delivery
Free delivery on orders above 20 JOD
Delivery within 3 days.
The exact terms and conditions will be available after registration.
FREE DELIVERY ON ORDER ABOVE 20 JOD
SMS Confirmation Second Line
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
Return and exchange goods are not supported.
Guarantee
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
Payment Security
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel® Core 7 |
| Processor Generation | Series 2 |
| Processor Model | 240H |
| Processor Speed | Up to 5.2GHz Max Turbo |
| Number Of Cores | 10 Cores |
| Processor Cache | 24 MB Cache |
| Memory | |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Manufacturer | Nvidia |
| Graphic Memory Size | 8 GB DDR6 |
| Graphic Card Model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| Display | |
| Display Size | 16.0" |
| Display Technology | IPS |
| Display Type | 2.5K |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD |
| Storage Size | 1 TB |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive Type | None |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® with DisplayPort™ 1.4a 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® with Power Delivery 1x HDMI 2.1 port (Discrete Graphics Controller Direct Output) 1x universal audio jack (RCA 3.5 mm) 1x RJ45 Ethernet port 1x power-adapter port |
| Camera | 720p HD at 30 fps with Dual-array microphones |
| Keyboard | Alienware White Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Connectivity | |
| Communications | Integrated 10/100/1000 GbE LAN MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 2x2 802.11be Bluetooth® 5.2 |
| Features | |
| Color | Interstellar Indigo |
| Battery Pack | 96 Whrs Li-ion Battery |
| Operating System | |
| Operating System | DOS |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
| Physical Specifications | |
| Weight | 2.57 kg |
| Dimensions (W x D x H) | 26.50cm x 35.60cm x 1.80cm |
%20RTX%205070/11.png)
ASUS TUF Gaming A16 (2025) FA608UM-RV047US AMD Ryzen 260 8-Core up to 5.1GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600Mhz RAM , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU2547 MHz* at 115W (2497 MHz Boost Clock+50MHz OC 100W + 15W Dynamic Boost), 16.0" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200)...
Price JOD1,199.000Lenovo Legion 5 15IRX10 (2025) 14Gen Core i9 14900HX 24-Core up to 5.8GHz 36M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe, NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347MHz, TGP 115W, 798 AI TOPS , 15.1" OLED 2.5K WQXGA (2560x1600) 1000nits (peak) / 500nits (typical)...
Price JOD1,599.000The ASUS ROG Strix SCAR 18 (2025) G835LX-S9117W delivers elite gaming power with an Intel® Core™ Ultra 9 275HX (24 cores, up to 5.4GHz), 64GB DDR5-5600 RAM, and 2TB PCIe® 4.0 SSD. Its NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 GPU (24GB GDDR7, 175W) ensures ultra-smooth performance. The 18” 2.5K 240Hz ROG Nebula...
Price JOD3,450.000HP OMEN Transcend 14 (2025) 14-fb1013dx Intel Core Ultra 7 255H up to 5.1GHz 24M Cash 16-Cores , 32 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard) Memory , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 14" OLED 3K UWVA (2880 x 1800) 120 Hz, 0.2 ms Edge-to-Edge Glass, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100%...
Price JOD1,599.000Lenovo LOQ Gaming (2025) 13Gen Core i7 13650HX 14-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 24GB SO-DIMM DDR5-4800 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 100W, 572 AI TOPS , 15.6" IPS FHD (1920x1080) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz G-SYNC,...
Price JOD999.000ASUS ROG Strix G18 (2025) G815LM-S8090 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 SO-DIMM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 18" IPS WUXGA Full HD+ (1920x1200) Anti-glare , sRGB: 100%, Refresh Rate: 144Hz, Response Time: 3ms, G-Sync, MUX Switch +...
Price JOD1,749.000Acer Nitro V 16 (2024) ANV16-71-730V 14Gen Core i7-14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5 4800Mhz Memory , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 16.0" IPS Full HD+ WUXGA ComfyView (1920x1200) 165Hz Refresh Rate Anti-Glare Display ,NVIDIA® GeForce® RTX™ 4060 8GB GDDR6 Graphic card , Wireless...
Price JOD799.000MSI Vector 16 HX AI (2025) A2XWIG Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5 up to 96GB , 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 100% DCI-P3 , NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU 16GB GDDR7 powers...
Price JOD2,499.000ASUS TUF F16 FX607VU-RL177 (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (194 AI TOPs), 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost) 6GB GDDR6 , 16" IPS Full HD+...
Price JOD749.000ASUS Vivobook Pro 15 (2024) N6506MU-MA029 Intel Core Ultra 7 up to 4.6GHz 24M Cash 16-Cores , 16GB DDR5 Memory , 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD , 15.6" OLED 3K (2880 x 1620) 0.2ms response time 120Hz refresh rate 400nits 600nits HDR Peak Brightness100% DCI-P3 color gamut True Black 600 Glossy...
Price JOD939.000 Regular price JOD989.000MSI Vector 18 HX AI (2025) A2XWJG Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 64GB DDR5 SO-DIMM Memory , 2TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 18" IPS QHD+ (2560x1600), 240Hz Refresh Rate, 100% DCI-P3 (Typical) , NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU 24GB GDDR7 powers advanced AI with 1824...
Price JOD3,699.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G614PR-RV057 9Gen AMD Ryzen™ 9 8940HX 16-Core up to 5.3GHz 80M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti Laptop GPU ROG Boost: 1565MHz* at 140W (1515MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost)...
Price JOD1,699.000Lenovo Legion 5 15IRX10 (2025) is an AI-tuned 15″ gaming laptop built for high-FPS 1080p. It pairs an Intel® Core™ i7-13650HX with NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 (8GB GDDR7) to drive a buttery-smooth 165Hz FHD display, while Legion AI Engine+ and ColdFront cooling optimize performance and thermals for...
Price JOD949.000HP NEW OMEN 16 Gaming (2025) 16-am0008ne 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8GB) , 512GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated) , 16.0" IPS Full HD+ (1920x1200) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz ,...
Price JOD979.000Lenovo LOQ Gaming (2025) 14Gen Core i7 14700HX 20-Core up to 5.5GHz 33M Cashe , 24GB SO-DIMM DDR5-4800 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 2370MHz, TGP 100W, 440 AI TOPS , 15.6" IPS FHD (1920x1080) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz G-SYNC,...
Price JOD1,009.000 Regular price JOD1,029.000