0
ASUS ROG Strix G16 (2025) G615JPR-RV103 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU ROG Boost:1475MHz at 115W (1425MHz Boost Clock+50MHz OC, 100W+15W Dynamic Boost) 8GB GDDR7 , 16" IPS WUXGA Full HD+ (1920x1200) Anti-glare , sRGB: 100%, Refresh Rate: 165Hz, Response Time: 3ms, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus, Support Dolby Vision HDR : Yes, Camera , Wireless , Backlit Chiclet 4-Zone RGB Arabic & English Keyboard , Dos
Free Delivery
Free delivery on orders above 20 JOD
Delivery within 3 days.
The exact terms and conditions will be available after registration.
FREE DELIVERY ON ORDER ABOVE 20 JOD
SMS Confirmation Second Line
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
Return and exchange goods are not supported.
Guarantee
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
Payment Security
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
The ROG Strix G16 (2025) is a 16-inch gaming laptop from ASUS’s ROG (Republic of Gamers) series, designed to deliver high performance in both gaming and content-creation environments. It blends a large and immersive 16” display with high refresh rate, a strong mobile HX-class processor, a discrete NVIDIA GeForce RTX-50-series laptop GPU (depending on model), and a gaming-optimized cooling system. The chassis has gaming-centric styling (often in the “Volta Green” accent color in some markets) and is built to support upgradeability & high-end specs.
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel® Core™ i7 |
| Processor Generation | 14th Generation |
| Processor Model | i7-14650HX |
| Processor Speed | Up to 5.2 GHz Max Turbo |
| Number of Cores | 16 Cores |
| Processor Cache | 30 MB |
| Memory | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Manufacturer | NVIDIA |
| Graphic Memory Size | 8 GB GDDR7 |
| Graphic Card Model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graphic Type | Dedicated |
| Display | |
| Display Size | 16.0″ |
| Display Technology | IPS |
| Display Type | Full HD+ |
| Resolution | 1920 × 1200 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD |
| Storage Size | 512 GB |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive Type | None |
| Ports |
|
| Camera & Keyboard | |
| Camera | 1080p FHD IR Camera for Windows Hello |
| Keyboard | Arabic / English Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Connectivity Specification | |
| Communications | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be), Triple band, 2×2 |
| Bluetooth® | 5.4 |
| Features | |
| Color | Volta Green |
| Battery Pack | 90 Whrs Li-ion Battery |
| Operating System | |
| Operating System | DOS |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
| Physical Specifications | |
| Weight | 2.20 kg |
| Dimensions (W × D × H) | 26.90 cm × 35.40 cm × 2.73 cm |
ASUS V16 Gaming Laptop (2025) V3607VM-RP011 Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare 45% NTSC, Refresh Rate:144Hz,, Camera ,...
Price JOD1,099.000Acer Nitro V 16 (2024) ANV16-71-730V 14Gen Core i7-14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5 4800Mhz Memory , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 16.0" IPS Full HD+ WUXGA ComfyView (1920x1200) 165Hz Refresh Rate Anti-Glare Display ,NVIDIA® GeForce® RTX™ 4060 8GB GDDR6 Graphic card , Wireless...
Price JOD799.000Victus by HP (2024) 15-fb3093dx 7Gen AMD Ryzen 7 7445HS 6-Core up to 4.7GHz 22M Cashe , 16 GB DDR5-5600 MHz RAM , 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) , 15.6" IPS Full HD 144Hz 300 nits Anti-glare , Camera , Wireless , Backlit English (Arabic...
Price JOD699.000ASUS Vivobook 16X (2023) K3605VC-RP381 13Gen Core i7 13620H 10-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 16 GB DDR4 RAM , 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 4GB GDDR6 , 16.0" IPS Full HD+ (1920 x 1200) 144Hz 300nits 45% NTSC Anti-glare Display , Camera , Wireless , Backlit...
Price JOD649.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD899.000HP OMEN Transcend 14 (2025) 14-fb1002ne Intel Core Ultra 9 285H up to 5.4GHz 24M Cash 16-Cores , 32 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard) Memory , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 14" OLED 3K UWVA (2880 x 1800) 120 Hz, 0.2 ms Edge-to-Edge Glass, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100%...
Price JOD1,899.000HP OMEN MAX (2025) 16-ah0003ne Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB), 2TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, 3ms Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 500nits, 100% sRGB , NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (16...
Price JOD2,699.000The ASUS ROG Strix G16 (2025) G615LW is a high-performance gaming laptop powered by an Intel Core Ultra 9 275HX processor and NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB graphics. Featuring a stunning 16” 2.5K 240Hz IPS display in an elegant Eclipse Gray chassis, it delivers ultra-smooth visuals, cutting-edge...
Price JOD2,499.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G614PR-RV057 9Gen AMD Ryzen™ 9 8940HX 16-Core up to 5.3GHz 80M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti Laptop GPU ROG Boost: 1565MHz* at 140W (1515MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost)...
Price JOD1,699.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 9 270H 14-Core up to 5.8GHz 24M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD1,599.000HP OMEN Transcend 14 (2025) 14-fb1013dx Intel Core Ultra 7 255H up to 5.1GHz 24M Cash 16-Cores , 32 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard) Memory , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 14" OLED 3K UWVA (2880 x 1800) 120 Hz, 0.2 ms Edge-to-Edge Glass, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100%...
Price JOD1,599.000MSI Cyborg 15 A13UC Gaming (2023) 13Gen Core i7 13620H 10-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB SSD M.2 NVMe PCIe Gen4 , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 4GB GDDR6 128-bit Up to 1172.5MHz Boost Clock 45W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost. *May vary by scenario ,...
Price JOD649.000ASUS V16 Gaming Laptop (2025) V3607VM-RP011 Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare 45% NTSC, Refresh Rate:144Hz,, Camera ,...
Price JOD1,099.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 6GB GDDR6 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD719.000ASUS ROG Strix G18 (2025) G815LM-S8090 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 SO-DIMM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 18" IPS WUXGA Full HD+ (1920x1200) Anti-glare , sRGB: 100%, Refresh Rate: 144Hz, Response Time: 3ms, G-Sync, MUX Switch +...
Price JOD1,749.000ASUS TUF Gaming A16 (2025) FA608UM-RV047US AMD Ryzen 260 8-Core up to 5.1GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600Mhz RAM , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU2547 MHz* at 115W (2497 MHz Boost Clock+50MHz OC 100W + 15W Dynamic Boost), 16.0" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200)...
Price JOD1,199.000