0
ASUS ROG Strix G16 (2025) G615LP-S5152 Intel Core Ultra 7 255HX up to 5.2GHz 30M Cash 20-Cores , 16GB DDR5-5600 SO-DIMM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 16" IPS 2.5K (2560x1600, WQXGA), Anti-Glare, 100% DCI-P3, 3ms response, Pantone Validated, Dolby Vision HDR support , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU ROG Boost: 1475MHz* at 115W (1425MHz Boost Clock+50MHz OC, 100W+15W Dynamic Boost) 8GB GDDR7, Full HD Camera , Wireless , Bluetooth , Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB With Copilot key . Dos , 1 Year Warranty
Free Delivery
Free delivery on orders above 20 JOD
Delivery within 3 days.
The exact terms and conditions will be available after registration.
FREE DELIVERY ON ORDER ABOVE 20 JOD
SMS Confirmation Second Line
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
Return and exchange goods are not supported.
Guarantee
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
Payment Security
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel® Ultra 7 |
| Processor Generation | Ultra 7 |
| Processor Model | 255HX |
| Processor Speed | Up to 5.2GHz |
| Number Of Cores | 20 Cores |
| Processor Cache | 30 MB Cache |
| Memory | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Manufacturer | Nvidia |
| Graphic Memory Size | 8 GB DDR7 |
| Graphic Card Model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| Display | |
| Display Size | 16.0" |
| Display Technology | IPS |
| Display Type | Full HD+ |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD |
| Storage Size | 1 TB |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive Type | None |
| Ports | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (up to 10Gbps) 1x 2.5G LAN port 2x Thunderbolt™ 5 (DisplayPort™ / Power Delivery / G-SYNC up to 120Gbps) |
| Audio | 2-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Connectivity Specification | |
| Communications | Wi-Fi 7 (802.11be) (Triple band) 2×2, Bluetooth® 5.4 |
| Features | |
| Color | Volt Green |
| Battery Pack | Integrated 90Wh |
| Operating System | |
| Operating System | DOS |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
| Physical Specifications | |
| Weight | 2.65 kg |
| Dimensions (W x D x H) | 26.80 cm x 35.40 cm x 3.01 cm |
![]()
![]()
![]()
![]()
ASUS ROG Strix G16 (2025) G614PR-RV057 9Gen AMD Ryzen™ 9 8940HX 16-Core up to 5.3GHz 80M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti Laptop GPU ROG Boost: 1565MHz* at 140W (1515MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost)...
Price JOD1,699.000ASUS Vivobook 16X (2023) K3605VC-RP381 13Gen Core i7 13620H 10-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 16 GB DDR4 RAM , 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 4GB GDDR6 , 16.0" IPS Full HD+ (1920 x 1200) 144Hz 300nits 45% NTSC Anti-glare Display , Camera , Wireless , Backlit...
Price JOD649.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD899.000Dell Alienware 16X Aurora (2025) Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB), 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz 100% DCI-P3 ComfortView Plus, G-SYNC , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated), Full...
Price JOD1,699.000MSI Cyborg 15 A13UC Gaming (2023) 13Gen Core i7 13620H 10-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB SSD M.2 NVMe PCIe Gen4 , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 4GB GDDR6 128-bit Up to 1172.5MHz Boost Clock 45W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost. *May vary by scenario ,...
Price JOD649.000Victus by HP (2024) 15-fb3093dx 7Gen AMD Ryzen 7 7445HS 6-Core up to 4.7GHz 22M Cashe , 16 GB DDR5-5600 MHz RAM , 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) , 15.6" IPS Full HD 144Hz 300 nits Anti-glare , Camera , Wireless , Backlit English (Arabic...
Price JOD699.000ASUS TUF Gaming A16 (2025) FA608UM-RV047US AMD Ryzen 260 8-Core up to 5.1GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600Mhz RAM , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU2547 MHz* at 115W (2497 MHz Boost Clock+50MHz OC 100W + 15W Dynamic Boost), 16.0" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200)...
Price JOD1,199.000HP OMEN Transcend 14 (2025) 14-fb1002ne Intel Core Ultra 9 285H up to 5.4GHz 24M Cash 16-Cores , 32 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard) Memory , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 14" OLED 3K UWVA (2880 x 1800) 120 Hz, 0.2 ms Edge-to-Edge Glass, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100%...
Price JOD1,899.000HP OMEN MAX (2025) 16-ah0003ne Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB), 2TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, 3ms Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 500nits, 100% sRGB , NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (16...
Price JOD2,699.000Acer Nitro V 16 (2024) ANV16-71-730V 14Gen Core i7-14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5 4800Mhz Memory , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 16.0" IPS Full HD+ WUXGA ComfyView (1920x1200) 165Hz Refresh Rate Anti-Glare Display ,NVIDIA® GeForce® RTX™ 4060 8GB GDDR6 Graphic card , Wireless...
Price JOD799.000The ASUS ROG Strix SCAR 18 (2025) G835LX-S9117W delivers elite gaming power with an Intel® Core™ Ultra 9 275HX (24 cores, up to 5.4GHz), 64GB DDR5-5600 RAM, and 2TB PCIe® 4.0 SSD. Its NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 GPU (24GB GDDR7, 175W) ensures ultra-smooth performance. The 18” 2.5K 240Hz ROG Nebula...
Price JOD3,450.000MSI Vector 18 HX AI (2025) A2XWJG Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 64GB DDR5 SO-DIMM Memory , 2TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 18" IPS QHD+ (2560x1600), 240Hz Refresh Rate, 100% DCI-P3 (Typical) , NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU 24GB GDDR7 powers advanced AI with 1824...
Price JOD3,699.000MSI Katana 15 HX (2025) B14WFK 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8GB) , 512GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , VIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU powers advanced AI with 440 AI TOPS Up to 2662MHz Boost Clock 115W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost ,...
Price JOD999.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD1,049.000ASUS V16 Gaming Laptop (2025) V3607VM-RP011 Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare 45% NTSC, Refresh Rate:144Hz,, Camera ,...
Price JOD1,099.000Lenovo LOQ Gaming (2025) 13Gen Core i7 13700HX 16-Core up to 5.0GHz 30M Cashe , 24GB SO-DIMM DDR5-4800 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 2370MHz, TGP 100W, 440 AI TOPS , 15.6" IPS FHD (1920x1080) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz G-SYNC,...
Price JOD899.000