0
Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU 6GB GDDR6 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware White Backlit Keyboard , 1 Year Wrranty , Dos
Free Delivery
Free delivery on orders above 20 JOD
Delivery within 3 days.
The exact terms and conditions will be available after registration.
FREE DELIVERY ON ORDER ABOVE 20 JOD
SMS Confirmation Second Line
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
Return and exchange goods are not supported.
Guarantee
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
Payment Security
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel® Core 5 |
| Processor Generation | Series 2 |
| Processor Model | 210H |
| Processor Speed | up to 4.8GHz Max Turbo |
| Number Of Cores | 8 Cores |
| Processor Cache | 12 MB Cache |
| Memory | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Manufacturer | Nvidia |
| Graphic Memory Size | 6 GB DDR6 |
| Graphic Card Model | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| Display | |
| Display Size | 16.0" |
| Display Technology | IPS |
| Display Type | 2.5K |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD |
| Storage Size | 512 GB |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive Type | None |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) ports 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® port with DisplayPort™ 1.4a 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® port with Power Delivery 1x HDMI 2.1 port (Discrete Graphics Output) 1x Universal audio jack (3.5 mm) 1x RJ45 Ethernet port 1x Power adapter port |
| Camera | 720p HD (30 fps) |
| Microphones | Dual-array microphones |
| Keyboard | Alienware White Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Connectivity | |
| LAN | Integrated 10/100/1000 GbE |
| Wi-Fi | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 2x2 802.11be |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.2 |
| Features | |
| Color | Interstellar Indigo |
| Battery | 60 Whrs Li-ion Battery |
| Operating System | |
| Operating System | DOS |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
| Physical Specifications | |
| Weight | 2.57 kg |
| Dimensions (W x D x H) | 26.50 cm x 35.60 cm x 1.80 cm |
%20RTX%205070/11.png)
HP OMEN Transcend 14 (2025) 14-fb1002ne Intel Core Ultra 9 285H up to 5.4GHz 24M Cash 16-Cores , 32 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard) Memory , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 14" OLED 3K UWVA (2880 x 1800) 120 Hz, 0.2 ms Edge-to-Edge Glass, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100%...
Price JOD1,899.000ASUS V16 Gaming Laptop (2025) V3607VM-RP011 Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare 45% NTSC, Refresh Rate:144Hz,, Camera ,...
Price JOD1,099.000HP NEW OMEN 16 Gaming (2025) 16-am0008ne 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8GB) , 512GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated) , 16.0" IPS Full HD+ (1920x1200) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz ,...
Price JOD979.000Victus by HP (2023) 15-fa2003ne 13Gen Core i7 13620H 10-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 16 GB DDR4-3200 MHz RAM (Customized) , 512GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) , 15.6" IPS Full HD 144Hz 250 nits Anti-glare , Camera , Wireless , Backlit...
Price JOD759.000Lenovo ThinkPad P1 Gen 6 (2023) 13Gen Core i7-13800H vPro 14-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 up 96GB , 1TB NVMe® M.2 PCIe 4.0 x4 Performance OPAL 2.0 , NVIDIA® RTX 3500 Ada Generation 12GB GDDR6 ECC ,16" OLED WQUXGA (3840 x 2400) Anti-Reflection/Anti-Smudge, Dolby Vision™,...
Price JOD1,799.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G615LR-RV120 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 SO-DIMM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 16" IPS WUXGA Full HD+ (1920x1200) Anti-glare , sRGB: 100%, Refresh Rate: 165Hz, Response Time: 3ms, G-Sync, MUX Switch +...
Price JOD2,099.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G615JPR-RV103 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU ROG Boost:1475MHz at 115W (1425MHz Boost Clock+50MHz OC, 100W+15W Dynamic Boost) 8GB GDDR7 , 16" IPS...
Price JOD1,499.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 9 270H 14-Core up to 5.8GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD1,399.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 6GB GDDR6 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD719.000ASUS ROG Strix SCAR 16 (2025) G635LW-S5098 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 SO-DIMM, 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , ROG Nebula HDR Display 18.0" 2.5K WQXGA (2560 x 1600) IPS Anti-glare DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz G-Sync Pantone Validated MUX...
Price JOD2,699.000ASUS V16 Gaming Laptop (2025) V3607VM-RP011 Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare 45% NTSC, Refresh Rate:144Hz,, Camera ,...
Price JOD1,099.000The ASUS ROG Strix G16 (2025) G615LW is a high-performance gaming laptop powered by an Intel Core Ultra 9 275HX processor and NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB graphics. Featuring a stunning 16” 2.5K 240Hz IPS display in an elegant Eclipse Gray chassis, it delivers ultra-smooth visuals, cutting-edge...
Price JOD2,499.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 9 270H 14-Core up to 5.8GHz 24M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD1,599.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G615LP-S5152 Intel Core Ultra 7 255HX up to 5.2GHz 30M Cash 20-Cores , 16GB DDR5-5600 SO-DIMM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 16" IPS 2.5K (2560x1600, WQXGA), Anti-Glare, 100% DCI-P3, 3ms response, Pantone Validated, Dolby Vision HDR support , NVIDIA®...
Price JOD1,849.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G615JPR-RV103 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU ROG Boost:1475MHz at 115W (1425MHz Boost Clock+50MHz OC, 100W+15W Dynamic Boost) 8GB GDDR7 , 16" IPS...
Price JOD1,499.000