0
ASUS ProArt P16 (2025) H7606WP-ME033W AMD Ryzen AI 9 HX 370 12-Core up to 5.1GHz 36M Cashe , 64GB LPDDR5X on board , 2TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB GDDR7 + AMD Radeon™ 890M Graphics , 16" OLED 4K (3840 x 2400) 60Hz 100% DCI-P3 400nits, 500nits HDR PANTONE Validated Touch Screen Stylus support , Full HD Camera , Wireless , Backlit Chiclet Arabic / English Keyboard , Windows 11 Home + ASUS Backpack & USB-A to RJ45 Gigabit Ethernet Adapter
Free Delivery
Free delivery on orders above 20 JOD
Delivery within 3 days.
The exact terms and conditions will be available after registration.
FREE DELIVERY ON ORDER ABOVE 20 JOD
SMS Confirmation Second Line
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
Return and exchange goods are not supported.
Guarantee
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
Payment Security
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
| Processor | |
|---|---|
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen AI 9 |
| Processor Generation | Ryzen AI 300 |
| Processor Model | Ryzen AI 9™ HX 370 |
| Max Turbo Speed | Up to 5.1 GHz |
| Cores | 12 Cores |
| Cache | 36 MB |
| Memory | |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Graphics | |
| Graphics Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Card Model | GeForce RTX 5070 |
| Graphics Memory | 8 GB DDR6 |
| Graphics Type | Dedicated |
| Display | |
| Size | 16.0" |
| Technology | OLED |
| Type | 4K |
| Resolution | 3840 × 2400 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | |
| Technology | SSD |
| Capacity | 2 TB |
| Inputs & Outputs | |
| Ports |
|
| Optical Drive | None |
| Camera | FHD camera with IR (Windows Hello) |
| Keyboard | Arabic / English Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Connectivity | |
| Wireless | Wi-Fi 7 (802.11be) Triple-band 2×2 |
| Bluetooth® | 5.4 Wireless Card |
| Battery & Operating System | |
| Battery | 90 Whr Li-ion |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Warranty | |
| Coverage | 1 Year |
| Physical | |
| Color | Nano Black |
| Weight | 1.85 kg |
| Dimensions (W × D × H) | 24.69 cm × 35.49 cm × 1.73 cm |

ASUS ROG Strix SCAR 18 (2025) G835LW-S9095 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 64GB DDR5-5600 SO-DIMM, 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , ROG Nebula HDR Display 18.0" 2.5K WQXGA (2560 x 1600) IPS Anti-glare DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz G-Sync Pantone Validated MUX...
Price JOD2,999.000Lenovo ThinkPad P1 Gen 6 (2023) 13Gen Core i7-13800H vPro 14-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 up 96GB , 512GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0 , NVIDIA® RTX 2000 Ada Generation 8GB GDDR6 ,16" IPS Full HD+ WUXGA (1920x1200) 300nits Anti-glare, 100% sRGB, TÜV Low Blue...
Price JOD1,499.000ASUS TUF Gaming A16 (2025) FA608UM-RV047US AMD Ryzen 260 8-Core up to 5.1GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600Mhz RAM , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU2547 MHz* at 115W (2497 MHz Boost Clock+50MHz OC 100W + 15W Dynamic Boost), 16.0" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200)...
Price JOD1,199.000Acer Nitro V 16 (2024) ANV16-71-730V 14Gen Core i7-14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5 4800Mhz Memory , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 16.0" IPS Full HD+ WUXGA ComfyView (1920x1200) 165Hz Refresh Rate Anti-Glare Display ,NVIDIA® GeForce® RTX™ 4060 8GB GDDR6 Graphic card , Wireless...
Price JOD799.000Lenovo Legion 5 (2025) Intel Core Ultra 9 Gen II 275HX 24-Core up to 5.4GHz 36M Cashe , 32GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe, NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 105W, 572 AI TOPS , 16" IPS WQXGA (2560x1600) 500nits Anti-glare 100% DCI-P3, 240Hz,...
Price JOD1,549.000Lenovo Legion 5 15IRX10 (2025) 14Gen Core i9 14900HX 24-Core up to 5.8GHz 36M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe, NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347MHz, TGP 115W, 798 AI TOPS , 15.1" OLED 2.5K WQXGA (2560x1600) 1000nits (peak) / 500nits (typical)...
Price JOD1,599.000MSI Crosshair 17 HX AI (2025) D2XWGKG Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 16GB DDR5 SO-DIMM up to 96GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 17.0" 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 100% DCI-P3 , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB...
Price JOD1,599.000The ASUS ROG Strix G16 (2025) G615LW is a high-performance gaming laptop powered by an Intel Core Ultra 9 275HX processor and NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB graphics. Featuring a stunning 16” 2.5K 240Hz IPS display in an elegant Eclipse Gray chassis, it delivers ultra-smooth visuals, cutting-edge...
Price JOD2,499.000ASUS V16 Gaming Laptop (2025) V3607VM-RP011 Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare 45% NTSC, Refresh Rate:144Hz,, Camera ,...
Price JOD1,099.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G614PR-RV057 9Gen AMD Ryzen™ 9 8940HX 16-Core up to 5.3GHz 80M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti Laptop GPU ROG Boost: 1565MHz* at 140W (1515MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost)...
Price JOD1,699.000ASUS ROG Strix SCAR 16 (2025) G635LW-S5098 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 SO-DIMM, 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , ROG Nebula HDR Display 18.0" 2.5K WQXGA (2560 x 1600) IPS Anti-glare DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz G-Sync Pantone Validated MUX...
Price JOD2,699.000Lenovo LOQ Gaming (2025) 13Gen Core i7 13650HX 14-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 24GB SO-DIMM DDR5-4800 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 100W, 572 AI TOPS , 15.6" IPS FHD (1920x1080) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz G-SYNC,...
Price JOD999.000Lenovo ThinkPad P1 Gen 6 (2023) 13Gen Core i7-13800H vPro 14-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 up 96GB , 1TB NVMe® M.2 PCIe 4.0 x4 Performance OPAL 2.0 , NVIDIA® RTX 3500 Ada Generation 12GB GDDR6 ECC ,16" OLED WQUXGA (3840 x 2400) Anti-Reflection/Anti-Smudge, Dolby Vision™,...
Price JOD1,799.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 9 270H 14-Core up to 5.8GHz 24M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD1,599.000ASUS V16 Gaming Laptop (2025) V3607VM-RP011 Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare 45% NTSC, Refresh Rate:144Hz,, Camera ,...
Price JOD1,099.000Lenovo LOQ Gaming (2025) 14Gen Core i7 14700HX 20-Core up to 5.5GHz 33M Cashe , 24GB SO-DIMM DDR5-4800 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 2370MHz, TGP 100W, 440 AI TOPS , 15.6" IPS FHD (1920x1080) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz G-SYNC,...
Price JOD1,009.000 Regular price JOD1,029.000