0
HP OMEN MAX (2025) 16-ah0003ne Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB), 2TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, 3ms Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 500nits, 100% sRGB , NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (16 GB GDDR7 dedicated), Full HD Camera , Wireless , Bluetooth , RGB Backlit Arabic / English. Windows 11 Home
Free Delivery
Free delivery on orders above 20 JOD
Delivery within 3 days.
The exact terms and conditions will be available after registration.
FREE DELIVERY ON ORDER ABOVE 20 JOD
SMS Confirmation Second Line
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
Return and exchange goods are not supported.
Guarantee
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
Payment Security
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
The OMEN 16 MAX gaming laptop provides unparalleled performance both at-home or on-the-go. With next-gen NVIDIA® GPUs and Intel® Core™ Ultra CPUs[1], a new Unleashed Mode for manual overclocking, and a thermal architecture built to cut down on both throttling and long term wear, dedicated gamers can achieve their best for years to come
| Technical Specifications | |
|---|---|
| Processor Specifications | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel® Ultra 9 |
| Processor Generation | Ultra 9 |
| Processor Model | i9-275HX |
| Processor Speed | up to 5.4 GHz |
| Number of Cores | 24 Cores |
| Processor Cache | 36 MB Cache |
| Memory | |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Manufacturer | NVIDIA |
| Graphic Memory Size | 16 GB DDR7 |
| Graphic Card Model | NVIDIA GeForece RTX 5080 |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| Display | |
| Display Size | 16.0" |
| Display Technology | IPS |
| Display Type | 2.5K |
| Resolution | 2560 × 1600 |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD |
| Storage Size | 2 TB |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive Type | None |
| Ports | 2× Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40 Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge) 2× USB Type-A 10 Gbps signaling rate 1× AC smart pin 1× HDMI 2.1 1× Headphone/microphone combo 1× RJ-45 |
| Multimedia & Input | |
| Audio | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Keyboard | Full-size, per-key RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and NKRO Anti-Ghosting Key technology |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Connectivity | |
| Communications | Intel® Wi-Fi 7 BE200 (2x2); Bluetooth® 5.4 |
| Features | |
| Color | Shadow Black |
| Battery Pack | Integrated 83 Wh |
| Operating System & Warranty | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Warranty | 1 Year |
| Physical Specifications | |
| Weight | 2.70 kg |
| Dimensions (W × D × H) | 26.80 cm × 35.60 cm × 2.26 cm |

Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD899.000HP OMEN Transcend 14 (2025) 14-fb1013dx Intel Core Ultra 7 255H up to 5.1GHz 24M Cash 16-Cores , 32 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard) Memory , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 14" OLED 3K UWVA (2880 x 1800) 120 Hz, 0.2 ms Edge-to-Edge Glass, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100%...
Price JOD1,599.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU 6GB GDDR6 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD789.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD1,049.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 6GB GDDR6 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD719.000The ASUS ROG Strix SCAR 18 (2025) G835LX-S9117W delivers elite gaming power with an Intel® Core™ Ultra 9 275HX (24 cores, up to 5.4GHz), 64GB DDR5-5600 RAM, and 2TB PCIe® 4.0 SSD. Its NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 GPU (24GB GDDR7, 175W) ensures ultra-smooth performance. The 18” 2.5K 240Hz ROG Nebula...
Price JOD3,450.000ASUS ProArt P16 (2025) H7606WP-ME033W AMD Ryzen AI 9 HX 370 12-Core up to 5.1GHz 36M Cashe , 64GB LPDDR5X on board , 2TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB GDDR7 + AMD Radeon™ 890M Graphics , 16" OLED 4K (3840 x 2400) 60Hz 100% DCI-P3 400nits, 500nits HDR PANTONE...
Price JOD2,599.000ASUS ROG Strix G18 (2025) G815LM-S8090 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 SO-DIMM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 18" IPS WUXGA Full HD+ (1920x1200) Anti-glare , sRGB: 100%, Refresh Rate: 144Hz, Response Time: 3ms, G-Sync, MUX Switch +...
Price JOD1,749.000ASUS Vivobook Pro 15 (2024) N6506MU-MA029 Intel Core Ultra 7 up to 4.6GHz 24M Cash 16-Cores , 16GB DDR5 Memory , 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD , 15.6" OLED 3K (2880 x 1620) 0.2ms response time 120Hz refresh rate 400nits 600nits HDR Peak Brightness100% DCI-P3 color gamut True Black 600 Glossy...
Price JOD939.000 Regular price JOD989.000Lenovo LOQ Gaming (2025) 13Gen Core i7 13700HX 16-Core up to 5.0GHz 30M Cashe , 24GB SO-DIMM DDR5-4800 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 2370MHz, TGP 100W, 440 AI TOPS , 15.6" IPS FHD (1920x1080) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz G-SYNC,...
Price JOD899.000MSI Katana 15 HX (2025) B14WFK 14Gen Core i7 14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8GB) , 512GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , VIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU powers advanced AI with 440 AI TOPS Up to 2662MHz Boost Clock 115W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost ,...
Price JOD999.000MSI Crosshair 17 HX AI (2025) D2XWGKG Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 16GB DDR5 SO-DIMM up to 96GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 17.0" 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 100% DCI-P3 , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB...
Price JOD1,599.000Acer Nitro V 16 (2024) ANV16-71-730V 14Gen Core i7-14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5 4800Mhz Memory , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 16.0" IPS Full HD+ WUXGA ComfyView (1920x1200) 165Hz Refresh Rate Anti-Glare Display ,NVIDIA® GeForce® RTX™ 4060 8GB GDDR6 Graphic card , Wireless...
Price JOD799.000The ASUS ROG Strix G16 (2025) G615LW is a high-performance gaming laptop powered by an Intel Core Ultra 9 275HX processor and NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB graphics. Featuring a stunning 16” 2.5K 240Hz IPS display in an elegant Eclipse Gray chassis, it delivers ultra-smooth visuals, cutting-edge...
Price JOD2,499.000MSI Vector 16 HX AI (2025) A2XWIG Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5 up to 96GB , 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD , 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 100% DCI-P3 , NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU 16GB GDDR7 powers...
Price JOD2,499.000