0
HP OMEN Transcend 14 (2025) 14-fb1013dx Intel Core Ultra 7 255H up to 5.1GHz 24M Cash 16-Cores , 32 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard) Memory , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 14" OLED 3K UWVA (2880 x 1800) 120 Hz, 0.2 ms Edge-to-Edge Glass, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated), Full HD Camera , Wireless , Bluetooth , Backlit RGB English (Arabic Optional) Keyboard . Windows 11 Home
Free Delivery
Free delivery on orders above 20 JOD
Delivery within 3 days.
The exact terms and conditions will be available after registration.
FREE DELIVERY ON ORDER ABOVE 20 JOD
SMS Confirmation Second Line
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
Return and exchange goods are not supported.
Guarantee
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
Payment Security
Please Note: Items in this category are not able to be returned or exchanged, please understand.
We guarantee quality delivery
| Processor Specifications | |
|---|---|
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel® Ultra 7 |
| Processor Generation | Series 2 |
| Processor Model | 255H |
| Processor Speed | up to 5.1GHz |
| Number Of Cores | 16 - Cores |
| Processor Cache | 24 MB Cache |
| Memory | |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Graphic Card Specifications | |
| Graphic Manufacturer | Nvidia |
| Graphic Memory Size | 8 GB DDR7 |
| Graphic Card Model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| Display | |
| Display Size | 14.0" |
| Display Technology | OLED |
| Display Type | 3K |
| Resolution | 2880 x 1800 |
| Storage | |
| Storage Technology | SSD |
| Storage Size | 1 TB |
| Inputs & Outputs | |
| Optical Drive Type | None |
| Ports | 2x USB Type-A 10Gbps 1x HDMI 2.1 1x Headphone/Microphone Combo 1x Thunderbolt™ 4 (USB Type-C® 40Gbps, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge) 1x USB Type-C® 10Gbps (DisplayPort™ 1.4a) |
| Audio | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and dual array microphones |
| Keyboard | Backlit RGB Keyboard |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Connectivity Specification | |
| Communications | Intel® Wi-Fi 7 BE200 (2x2) |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.4 |
| Features | |
| Color | Shadow Black |
| Battery Pack | Integrated 71Wh |
| Operating System | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Warranty | |
| Warranty | 1 Year |
| Physical Specifications | |
| Weight | 3.60 lb |
| Dimensions (W x D x H) | 12.32in x 9.19in x 0.67in |
Lenovo Legion 5 15IRX10 (2025) 14Gen Core i9 14900HX 24-Core up to 5.8GHz 36M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe, NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347MHz, TGP 115W, 798 AI TOPS , 15.1" OLED 2.5K WQXGA (2560x1600) 1000nits (peak) / 500nits (typical)...
Price JOD1,599.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G615LR-RV120 Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 32GB DDR5-5600 SO-DIMM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 16" IPS WUXGA Full HD+ (1920x1200) Anti-glare , sRGB: 100%, Refresh Rate: 165Hz, Response Time: 3ms, G-Sync, MUX Switch +...
Price JOD2,099.000Lenovo LOQ Gaming (2025) 13Gen Core i7 13650HX 14-Core up to 4.9GHz 24M Cashe , 24GB SO-DIMM DDR5-4800 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 100W, 572 AI TOPS , 15.6" IPS FHD (1920x1080) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz G-SYNC,...
Price JOD999.000HP OMEN Transcend 14 (2025) 14-fb1002ne Intel Core Ultra 9 285H up to 5.4GHz 24M Cash 16-Cores , 32 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard) Memory , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance , 14" OLED 3K UWVA (2880 x 1800) 120 Hz, 0.2 ms Edge-to-Edge Glass, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100%...
Price JOD1,899.000Acer Nitro V 16 (2024) ANV16-71-730V 14Gen Core i7-14650HX 16-Core up to 5.2GHz 30M Cashe , 16GB DDR5 4800Mhz Memory , 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 16.0" IPS Full HD+ WUXGA ComfyView (1920x1200) 165Hz Refresh Rate Anti-Glare Display ,NVIDIA® GeForce® RTX™ 4060 8GB GDDR6 Graphic card , Wireless...
Price JOD799.000ASUS V16 Gaming Laptop (2025) V3607VM-RP011 Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 , 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS Full HD+ WUXGA (1920 x 1200) Anti-Glare 45% NTSC, Refresh Rate:144Hz,, Camera ,...
Price JOD1,099.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 7 240H 10-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB DDR5-5600 MHz RAM , 1TB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU 8GB GDDR7 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD899.000Lenovo Legion 5 15IRX10 (2025) is an AI-tuned 15″ gaming laptop built for high-FPS 1080p. It pairs an Intel® Core™ i7-13650HX with NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 (8GB GDDR7) to drive a buttery-smooth 165Hz FHD display, while Legion AI Engine+ and ColdFront cooling optimize performance and thermals for...
Price JOD949.000Lenovo ThinkPad P1 Gen 6 (2023) 13Gen Core i7-13800H vPro 14-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 up 96GB , 512GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0 , NVIDIA® RTX 2000 Ada Generation 8GB GDDR6 ,16" IPS Full HD+ WUXGA (1920x1200) 300nits Anti-glare, 100% sRGB, TÜV Low Blue...
Price JOD1,499.000ASUS ROG Strix G16 (2025) G614PR-RV057 9Gen AMD Ryzen™ 9 8940HX 16-Core up to 5.3GHz 80M Cashe , 32GB DDR5-5600 MHz RAM up to 64GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 Performance SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti Laptop GPU ROG Boost: 1565MHz* at 140W (1515MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost)...
Price JOD1,699.000Lenovo LOQ Gaming (2025) 13Gen Core i7 13700HX 16-Core up to 5.0GHz 30M Cashe , 24GB SO-DIMM DDR5-4800 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 2370MHz, TGP 100W, 440 AI TOPS , 15.6" IPS FHD (1920x1080) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz G-SYNC,...
Price JOD899.000Lenovo LOQ Gaming (2025) 14Gen Core i7 14700HX 20-Core up to 5.5GHz 33M Cashe , 24GB SO-DIMM DDR5-4800 , 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe , NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 2370MHz, TGP 100W, 440 AI TOPS , 15.6" IPS FHD (1920x1080) 300nits Anti-glare, 100% sRGB 144Hz G-SYNC,...
Price JOD1,009.000 Regular price JOD1,029.000Lenovo ThinkPad P1 Gen 6 (2023) 13Gen Core i7-13800H vPro 14-Core up to 5.2GHz 24M Cashe , 16GB SO-DIMM DDR5-5600 up 96GB , 1TB NVMe® M.2 PCIe 4.0 x4 Performance OPAL 2.0 , NVIDIA® RTX 3500 Ada Generation 12GB GDDR6 ECC ,16" OLED WQUXGA (3840 x 2400) Anti-Reflection/Anti-Smudge, Dolby Vision™,...
Price JOD1,799.000Victus by HP (2024) 15-fb3093dx 7Gen AMD Ryzen 7 7445HS 6-Core up to 4.7GHz 22M Cashe , 16 GB DDR5-5600 MHz RAM , 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) , 15.6" IPS Full HD 144Hz 300 nits Anti-glare , Camera , Wireless , Backlit English (Arabic...
Price JOD699.000MSI Crosshair 17 HX AI (2025) D2XWGKG Intel Core Ultra 9 275HX up to 5.4GHz 36M Cash 24-Cores , 16GB DDR5 SO-DIMM up to 96GB , 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD , 17.0" 16" IPS 2.5K WQXGA (2560x1600) 240 Hz, Micro-edge Anti-glare, Low Blue Light, 100% DCI-P3 , NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB...
Price JOD1,599.000Dell Alienware 16 Aurora (2025) Intel Core 5 210H 8-Core up to 4.8GHz 12M Cashe , 16GB DDR5-5200 MHz RAM , 512GB PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD , NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU 6GB GDDR6 , 16" IPS 2.5K WQXGA ( 2560x1600 ) 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus , Camera , Wireless , Alienware...
Price JOD719.000